Sıkça Sorulan Sorular

 

Green Card, ABD Vatandaşı olmayanlara Amerika Birleşik Devletleri’nde süresiz olarak oturma ve çalışma izninin ismidir.

 Green Card, Türk vatandaşlığınızı devam ettirmekle birlikte, Amerikan vatandaşlık haklarının bir çoğuna sahip olmanızı sağlar. Bu kartın özelliği, gerek devlet dairesi gerek özel sektör olsun, istediğiniz yerde çalışma hakkı ve dilediğiniz kadar oturma izni vermesidir. Green Card sahibi olan herkes aynı zamanda kendi şirketini kurma hakkına sahiptir.

ABD, kendi ülkesine aldığı göçmenler için uyguladığı çekilişin adıdır. Bu çekilişe hiç göç vermeyen ya da az göç veren ABD nin belirlediği ülke vatandaşları katılabilirler.

Aslında her yıl 50.000 kişiye daimi ikamet vizesi veriliyor. Ancak kazananlardan bazılarının vize almak için ısrarcı olmayacağı ve süreci takip etmeyeceği varsayılarak yaklaşık  87.600 kişi seçilmiş.

2019 Green card çekilişini Türkiye’den kazananların sayısı ise 2.411

Tam olarak Ekim’in ilk haftası başlayıp, Kasım’ın ilk haftası son bulmaktadır. Kazananlar her yılın Mayıs ayında açıklanmaktadır. Green card çekilişine başvurular www.yesilkarbasvuru.com üzerinden yılın herhangi bir zamanında 7 gün 24 saat yapılabilir.

 

Çekilişe başvurmak için minimum bir yaş sınırı yoktur. Fakat 18 yaş altı kişiler ebeveynlerine bağlıdır.

 

1- Adaylar en az lise eğitimi ya da dengi eğitim almış.

2- Kanıtlaması kaydıyla son 5 yıl içerisinde toplamda en az 2 senelik iş tecrübesine sahip.

3- Yüksek okul veya Üniversite mezunları.

 

ABD’ye son beş yıl içersinde toplam 50.000’den fazla göç veren ülkelerde doğanlar bu çekilişe katılamazlar. Bu ülkeler değişken olmakla birlikte beraber,

Kanada, Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan, Filipinler, Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Haiti, Jamaica, Meksika, Pakistan, Rusya, Güney Kore, Birleşik Krallık(Anguilla, Bermuda, British Virgin Adaları, Cayman Adaları, Falkland Adaları, Gibraltar, Montserrat, Pitcairn, St. Helena, Turks and Caicos Adaları çekilişe katılamaz Kuzey İrlanda ise katılabilir) ve Vietnam. 

18 yaşın üzerindeki herkes başvurabilir. Kazanılması durumunda, eşler ve 18 yaş altındaki çocuklar da bu imkandan faydalanabiliyor. Daha önce dil, eğitim gibi kriterlerin hiçbir önemi yoktu. Son 5 yıl içinde en az 2 yıl, mesleki tecrübe gerektiren bir iş kolunda çalışmış olmanız yeterliydi. Ayrıca ingilizce bilmek gibi bir zorunluluk da söz konusu değildi. Ancak şimdi Donald trump’ın gündeme getirdiği yasa tasarısı değişikliği kabul edilirse, bu durum tamamen değişecek. Göçmenlere yönelik politikasıyla eleştirilen Trump, ülkesine kabul ettiği ve ABD vatandaşı olan kişilerin eğitim seviyelerinin yüksek olmasını istiyor. Bu yüzden tasarı kabul edildiği takdirde Green card’a başvurabilmek için iyi derecede ingilizce bilmek ve yüksek okul mezunu olmak zorunlu hale gelebilir.

İngilizce bilmek gibi bir zorunluluk da söz konusu değildi. Ancak şimdi Donald Trump’ın gündeme getirdiği, yasa tasarısı değişikliği kabul edilirse, bu durum tamamen değişecek. Göçmenlere yönelik politikasıyla eleştirilen Trump, ülkesine kabul ettiği ve ABD vatandaşı olan kişilerin eğitim seviyelerinin yüksek olmasını istiyor. Bu yüzden tasarı kabul edildiği takdirde Green Card’a başvurabilmek için iyi derecede İngilizce bilmek ve yüksek okul mezunu olmak zorunlu hale gelebilir.

Bilgisayar tarafından tamamen rastgele işlemle kura çekiliyor. Sadece şans faktörü geçerli. Her yıl yeniden başvuru yapılabilir.

Sonuçlar açıklandıktan sonra www.yeşilkartbaşvuru.com, e-postayla tarafınıza bilgi verecektir. Sonuçları sadece , başvuru yaparken almış olduğunuz “confirmation number” ile yapabiliyorsunuz. 

Her sene Tütkiye den yaklaşık 60 bin kişi başvuru yapmaktadır. Katılan kişiler arasında yaklaşık olarak 1000 ila 4000 arasında kişi Amerika dan Yeşil Kart almaya hak kazanmaktadır. Bu yıl başvuru yapılamayacak ülkelerin sayısı son dönemde Trump’ın düzenlediği göçmen yasalarıyla değişiklik gösterdi. Bu yüzden Türkiye’ye ayrılan kontenjanda artış yaşanması bekleniyor.

Hayır. Çekilişi kazanmanız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığınızı kaybetmenize yol açmaz.

Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşımakta iseniz katılabilirsiniz

Evet. Eşler ayrı ayrı başvurma hakkına sahiptir. Eşler ayrı ayrı başvuru yaparak şanşlarını iki katına çıkarmış olurlar. Eşlerden herhangi birinin Yeşil Kart kazanması halinde, diğeri de ona bağlı olarak aynı hakkı kazanacaktır.

Evet. Çekilişe katılmaya yeterli tüm aile fertleri ayrı ayrı başvuruda bulunabilirler. Ayrı ayrı başvuruda bulunmak kazanma şansını artıracaktır.

Tüm başvuru sahiplerinin fotoğrafları eklenmelidir

Katılımcının kendisinin, eşinin ve tüm çocuklarının , çocuklar kendisi ile ikamet etmiyorlarsa dahi, son 6 ay içinde çekilmiş birer fotoğrafları başvuruya ayrı ayrı eklenmelidir.

Kazandığınız takdirde isterseniz, Amerikadaki temcilcimiz sizleri havaalanından eve almasına kadar tüm diğer konularda destek verecektir.

 

FOTOĞRAF NASIL OLMALI ?

  • Fotoğraf dosyası dijital bir kamerayla elde edilmiş olmalı ya da bir tarayıcı yardımıyla fotoğraf kağıdından dijital ortama aktarılmış olmalıdır.
  • Fotoğrafla hiçbir şekilde oynanmamış olacak. Değişikliklere ve/veya diğer düzenlemelere izin verilmez.
  • Fotoğrafın orijinal görüntü olmalı. Katılımcının yüzünün tamamı, boynu ve omuzlarının görünüyor olması ve ön cepheden düzgün, gülümsemeyen ifade ve gözlerin açık olması ve kameraya yönelmiş olunması zorunludur.
  • Katılımcının vücudunun omuz aşağısındaki herhangi bir bölümü görünmemiş olmalıdır.
  • Fotoğraf diğer nesneleri içermiyor olmalıdır.
  • Fotoğraf, son 6 ay içinde çektirmiş olacak.
  • Fotoğraf doğrudan kameraya bakmalı.
  • Fotoğrafta,Başın, yukarı, aşağı ya da yanlara bakmamalı.

HERHANGİ BİR FOTOĞRAFÇIDA VİZE İÇİN  BİYOMETRİK FOTOĞRAF ÇEKTİRDİĞİNİZDE DİJİTAL OLARAK FOTOĞRAFI İSTEYİN VE SİTEMİZE YÜKLEYİN.

                                                       FOTOĞRAF ÖRNEKLERİ